Gasztro Lexikon
A Gasztro Lexikonban azokat a fogalmakat gyűjtöttük össze, melyek a gasztronómiával kapcsolatosak. A fogalom eléréséhez először kattintson az ABC megfelelő betűjére, majd a kívánt fogalomra, és megnyílik alatta a részletek.
A, Á, B, C, Cs, D, Dz, Dzs, E, É, F, G, Gy, H, I, Í, J, K, L, Ly, M, N, Ny, O, Ó, Ö, Ő, P, Q, R, S, Sz, T, Ty, U, Ú, Ü, Ű, V, W, X, Y, Z, Zs
A
Aperitif
Egy étvágygerjesztő alkoholos ital, amelyet étkezős előtt fogyasztanak. Számos alkoholfajta felszolgálható aperitifként, a leggyakoribbak ezek közül talán a különféle likőrök, köztük is leginkább a gyógynövénylikőrök (pl.: Zwack Unicum, Jägermeister).
Aszpik
Az étel jellegének megfelelő alapléből (pl.: csontléből) készült kocsonyaszerű anyag. Leginkább hideg ételek díszítéséhez, fényezéséhez használják.
Á
Á la carte (ejtsd: álákárt)
Francia nyelvből származó kifejezés. Étlap szerinti étkezést, az étlapról szabadon választva történő étkezést jelent.
B
Barista (ejtsd: bariszta)
A barista (a köznyelvben kávépincér) a kávéfőzés és a kávé díszítésének mestere, vagyis olyan személy, aki főként espresso (presszókávé) és egyéb kávéfajták elkészítésével és felszolgálásával foglalkozik.
Bartender (írd és ejtsd: bártender)
A bártender (más néven: bárpultos, de jelentheti a csapost és kocsmárost is), az a személy, aki egy bárpult mögül szolgál ki, többségében alkoholtartalmú italokat (leginkább klasszikus koktélokat, mint pl.: Cosmopolitan, Manhattan, Martini) egy engedélyezett létesítményben. A bártender feladata többek között még a bárban fellelhető készletek nyilvántartása és a leltár elvégzése is. A bárpultosok munkáját egy régi klasszikus film, a Cocktail is bemutatta, melyben Tom Cruise kápráztatta el a vendégeket és nézőket akrobatikus mutatványaival.
Baton vágás
Zöldségfélék hasábokra (kb. 0,5-1 cm vastagra és 3-4 cm hosszúra) vágása.
Blender
Elektromos turmixgép, amely elsősorban latyakos koktélok, vagy olyan italok készítésénél lehet igazán hasznos, amelyek során gyümölcsöt is kell pépesíteni, mivel a turmixgép a többi hozzávalóval együtt az összetevőket könnyedén (rövid idő alatt) simára, vagy több jég esetén latyakosra tudja keverni.
Boston shaker
A kevert italok (koktélok) készítésére használt, két részből álló (egy üveg néha műanyag keverőpohárból, és egy fém fenékből) rázókehely (shaker). Ha tört jeget, vagy gyümölcsöt, esetleg fűszernövényt is használunk a koktél készítésekor, akkor egyes esetekben külön szűrőre (spirálszűrőre) is szükségünk lehet az ital pohárba töltése során.
Bárkanál
A bárkanál (angol nyelven: barspoon) egy rozsdamentes fémből készült, hosszúszárú és csavartnyelű kanál (5 ml űrmértékkel), amely elsősorban az italok keverésére szolgál, de használhatjuk az italok rétegezése során is. A bárkanál hossza biztosítja azt, hogy a keverőpohárban és a nagyobb méretű poharakban (pl.: collins) könnyedén összekeverhetőek legyenek a hozzávalók.
Brifkó
A szakzsargonban használják. A felszolgáló papírpénz tárolására alkalmas pénztárcáját takarja, amely különlegessége, hogy minden egyes papírcímletnek külön fakkok lettek kialakítva.
Burrito
Jellegzetes mexikói étel, amelynek jelentése „kis szamár”. A burrito búza tortillába csomagolt vagy hajtogatott, nagyjából henger alakú, a tölteléket teljesen magába záró étel. Mexikóban a töltelék főtt babból vagy húsból áll. Az Egyesült Államokban azonban a töltelék általában olyan összetevők kombinációját alkotja, mint például a mexikói stílusú rizs vagy sima rizs, főtt bab, salsa szósz, hús, guacamole, sajt és tejföl.
C
Catering (ejtsd: kétering)
Angol nyelvből származó kifejezés. Ellátást, tömegellátást, élelmezést jelent. Jellemzője a folyamatos, napi jellegű termelés. Ezt a szolgáltatást vendéglátással foglalkozó rendezvényszervező cégek kitelepülésük (pl.: állófogadás) során is nyújtják, de a kifejezéssel a repülőgépeken történő utas ellátás során is találkozhatunk.
Collins
Formájából adódóan gyakran csak cső pohárnak hívott magas, szár nélküli collins pohár, a hosszúitalok (többnyire a 10 és 14 uncia mennyiség közötti), és különösen a Tom Collins koktél felszolgálását hivatott megkönnyíteni.
Crushed ice
Jelentése tört vagy zúzott jég. Jégdarabokat, nagyobb jégkockákat könnyedén szétzúzhatunk, ha alátétként összehajtunk egy konyharuhát, és egy másikba pedig becsomagoljuk a nagyobb jégdarabokat, majd kalapáccsal apróra törjük.
Crusta (ejtsd: kruszta)
Olyan eljárás, amelynek során a pohár peremét valamilyen díszítőanyaggal (pl.: porcukorral, vagy sóval) ellátták. Elsősorban talpas poharakat (pl.: margarita vagy Y-pohár) szokás crustázni, de néha előfordulnak olyan koktélok is, amelyek esetében talpatlan poharak is crustázásra kerülnek. Pohár peremének díszítése (crusta készítése):
1. Nedvesítsük meg a pohár teljes peremét citrom vagy lime gerezddel. Ha nincs kéznél, akkor öntsük citromlevelet vagy vizet egy csészealjba 2-3 mm magasságban.
2. Egy csészealjba tegyünk bele díszítőanyagot (pl.: durva sót, fűszeres sót, kristálycukrot, olvasztott csokoládét, vagy egyéb olyan anyagot, ami a koktélhoz éppen illik).
3. Mártsuk és forgassuk bele a benedvesített pohár peremét a díszítőanyagba.
Cs
Csumi
A szakzsargonban használják. Az előfizetéses étkezést hívják így.
D
Dekantálás
A boroknak a palackokból történő speciális kancsókba, úgynevezett dekantáló edényekbe áttöltését jelenti. Az eljárás 3 fő célt szolgál leginkább: 1. a borból eltávolítsuk a benne lévő üledéket, darabos szennyeződéseket; 2. levegőztessük a bort, hogy bukéja, íze kibontakozzon; 3. a bort egy szép dekantáló edényben mutassuk meg.
Digestif (ejtsd: digesztív)
Olyan alkoholos ital, amelyet étkezős után fogyasztanak. A digestif ital fogyasztásának célja, hogy megnyugtassa a gyomrot (segítse az emésztést), úgymond lezárja az étkezést. Digestif ital lehet brandy, édes vagy keserű likőr, de akár koktél (pl.: Black Russian) is.
Döner
A döner, vagy más néven a döner kebab, a török konyha egyik leghíresebb gyorsétele. A hozzá készült különleges fűszerekkel pácolt húst, ami rendszerint borjú vagy marhahús (ritkán: bárányhús, vagy csirkehús, vagy pulykahús) egy függőleges nyárson készítik, amelynek fordított kúp alakja van. Erről a ropogósra sütőt húsról függőlegesen vékony szeleteket vágnak le, amelyeket jellegzetes török kenyérbe (pita) raknak. A hozzávalók között paradicsom, hagyma, saláta, uborka, és chili is egyaránt szerepelhet.
Dry (ejtsd: dráj)
A száraz italok jelölésére használt angol kifejezés. A nagyon száraz italok „extra dry” (ejtsd: eksztra dráj) jelöléssel kerülnek forgalomba.
Dzs
Dzsem
A lekvárral ellentétben a dzsem nagyobb gyümölcsdarabokat tartalmaz.
E
Enchilada
A mexikói eredetű enchilada hengerelt kukorica tortillából, töltelékből, és borított chili paprika szószból áll. A töltelék összetevője lehet: hús, sajt, bab, burgonya, zöldség, tenger gyümölcsei, vagy ezek kombinációi.
Eszencia
Valaminek a kivonatát, sűrítményét jelenti. Például a tokaji eszencia az aszúszőlőből nyert, édes, sűrű oldatát takarja.
É
Ételkártya
Büféasztalok estében, az ételek elnevezését bemutató feliratot takarja. De napjainkban egyre több cég (pl.: Sodexo) ad ki elektronikus ételkártyákat, melyek többnyire a meleg utalványokat hivatottak kiváltani.
F
Finomszűrő
A finomszűrőt, ami jellegzetesen legtöbbször egy teaszűrő, az ital dupla szűrése (double strain) kapcsán használják, hogy felfogják vele a jéggel történt rázás (shake) során, a jégről lepattant apró szilánkokat, hogy azok ne kerüljenek a pohárba, amellyel megvizesítenék az italt.
Flambírozás
Ezt a felettébb látványos technikát, főleg húsfélék és desszertek kapcsán alkalmazzák, de előfordul, hogy gyümölcsöket és köreteket is flambíroznak. Az eljárás lényege, hogy az ételre magas alkoholtartalmú italt locsolnak (pl.: pálinkát vagy konyakot), amit a vendég asztalánál meggyújtanak, és a felszolgáló vagy a szakács a vendégeknek tálal. A flambírozás során gyakran használnak úgynevezett gurulós flambír kocsit, amelybe a beépített borszeszláng segítségével végzik el az utóízesítés műveletét.
Flute (ejtsd: flüt)
Talpas és magas, szárral ellátott, valamint hosszúkás kelyhű pezsgőspohár, amelyben hosszú ideig gyöngyözik a szénsav.
Frappírozás
Általában az italok jégbe hűtését jelenti. Szűkebb értelemben a pezsgő intenzív hűtését foglalja magában, amikor a pezsgős palackot a sózott jéggel töltött hűtővederbe állítva, két tenyér között a kívánt hőmérséklet eléréséig forgatjuk.
G
Garnírozás
Az étel tetszőleges tálalása, dekorálása, díszítése.
Gourmet (ejtsd: gourmé)
Francia nyelvből származó kifejezés. Jelentése ínyenc, amely utalhat személyre, és kifinomult ízlésre, de élelmiszer készítményre is. A gourmet olyan kulináris művészetet takar, amelyet a finom ételek és italok ideális kapcsolata jellemez. Az ételek lehetnek akár bonyolultabb készítmények is, de mindegyikből az esztétikai kiegyensúlyozottság árad.
Gyros
A gyros (magyar átírás szerint: gírosz) egy jellegzetes, forgatásos eljárással készített görög húsétel. Készítéséhez többnyire bárány-, marha-, sertés-, vagy csirkehúst használnak. A forgó berendezésre rakott húscsíkokról az átsült részeket levágják, amiket aztán különböző zöldségekkel (pl.: vöröshagyma, paradicsom, kígyóuborka), illetve öntetekkel (pl.: dzadzíki) ízesítenek, és pitában szendvicsként tálalják.
H
Habarás
Többféle sűrítési eljárás (pl.: habarás, rántás, lisztszórás, legírozás) létezik, és az adott étel jellegétől, illetve elkészítési módjától is függ, hogy mikor melyik módszert érdemes választani. A habarás kétféle lehet: nyers vagy főtt. A habarást olyan ételek készítésénél alkalmazzuk, amelyekben nem teszünk zsiradékot, vagy ha nem akarunk zsiradékot felhasználni az ételkészítés során.
Highball
Az üdítőitalos pohár néven ismert magas, szár nélküli highball pohár, a hosszúitalok (többnyire a 8 és 12 uncia mennyiség közötti) felszolgálását hivatott megkönnyíteni.
Hurricane
A tulipán (vagy hurrikán) pohár néven ismert magas, talpas, rövid szárral ellátott hurricane pohár, a kevert hosszúitalok, de leginkább az egzotikus koktélok (pl.: Pina Colada, Singapore Sling) felszolgálását hivatott megkönnyíteni.
I
Irdalás
Az irdalás folyamatát a szálkás húsú halaknál kell elvégezni, melynek célja a gerinc mentén lévő halszálkák szétroncsolása, amely által az étel jobban átsül vagy átfő, és könnyebben fogyaszthatóvá is válik.
J
Jatt
A szakzsargonban használják. A borravalót jelenti.
Julienne (ejtsd: zsülien)
Zöldségfélék vékony metéltre vágása.
K
Keverőpohár
Az italok összekeverésére szolgáló üvegpohár. A Boston Shaker része.
Klarifírozás
Olyan eljárási forma, melynek során a folyadék tisztításra, szűrésre kerül.
L
Legírozás
A konyhatechnológia eljárás során, krémleveseket lehet besűríteni tojássárgája és tejszín segítségével.
Long drink
A 12 cl-nél nagyobb mennyiségű, úgynevezett alkoholos kevert italok gyűjtőneve.
Ly
Lyoni módra
Sült hagymával készült étel. Az egyik legismertebb ilyen típusú étel, a libamáj lyoni módra.
M
Manhattan shaker
A kevert italok (koktélok) készítésére használt, három részből álló (tartályból, szűrőből, és zárókupakból) rázókehely (shaker). Külön érdekesség, hogy a Charleston Follies likőr egy ilyen shaker formában kerül értékesítésre.
Mezcal (ejtsd: meszkál)
A mezcal olyan égetett szesz, amely a Mexikóban őshonos közönséges agávé erjesztésével és lepárlásával készül. A mezcal italt sokszor tévesen a tequilák közé sorolják. Külön érdekessége, igaz csak bizonyos, általában Oaxacából származó mezcalok esetében, de árulják kukaccal (hernyóval) is.
Mocktail
Olyan koktél, amely alkoholt nem tartalmaz.
Miliő
Ennek az idegen szónak többféle jelentése is ismert. Elsősorban közvetlen környezetet, helyzet, keretet jelent, de a vendéglátásban az asztal közepe jut róla az eszünkbe. Díszítés céljából egy asztal közepére helyezett kézimunka terítőt is miliőnek nevezünk.
Montírozás
Az ételek (levesek, főzelékek, mártások) vajjal történő dúsítása és fényesítése, illetve állományjavítása.
Muddler
A muddler, vagy más néven a törőfa, a bártender egyik eszköze, melyet a gyümölcsök és zöldségek, valamint fűszernövények rosttartalmának, illetve illat- és íz aromáinak kinyerésére használnak. A Mojito és a Caipirinha koktél készítése során is törőfa kerül felhasználásra.
Muffin
A muffin egy formában (az általában 6 vagy 12 muffinak helyet adó speciális muffin sütő forma, nagyobb bevásárlóközpontokban könnyedén beszerezhető) kisült, rendkívül egyszerűen és gyorsan elkészíthető apró félédes süteményfajta, melynek 2 fő változata ismert, az angol (általában lapos, korong alakú, és kb. 8 cm átmérőjű, amely leginkább egy pirítóshoz hasonlít) és az amerikai muffin. A muffinok rendkívül könnyedén és sokféleképpen variálhatók, a nyers tészta gyümölcsdarabokkal vagy olajos magvakkal gazdagítható.
Tipp: az alumíniumformák esetében, hogy ne tapadjon a tészta a sütő falára, érdemes a muffinhelyeket papírkosárral (a hagyományos fehér színű, és 150-300 db-os kiszerelésben is kapható) kibélelni. Ha nem rendelkezünk ilyen papírkosarakkal, akkor a muffinok helyét zsiradékkal kell átkenni.
N
Nachos
A nachos egy kedvelt mexikói eredetű Tex-Mex (texasi és mexikói kombinációja) étel, amelynek fő összetevői a következők: tortilla chips (totopos), ömlesztett sajt vagy reszelt sajt, salsa szósz. Néha a tortilla chips helyett hasábburgonyát, burgonya chipset vagy pattogatott kukoricát használnak.
Nappírozás
Mártással történő áthúzás.
Ny
Nyitott szeletelés
A nyitott szeletelés vagy más néven a pillangó vágás során, levágunk egy vastagabb szeletet a húsból, a deszkára fektetjük, azzal párhuzamosan középen bevágjuk, amikor már csak 4-5 mm van hátra, hogy átvágjuk a húst, kihúzzuk a kést, mely során a hússzeletet szétnyitva az eredetihez képest kétszeres felületet kapunk. A bevágásnál ügyeljünk arra, hogy ne essen szét két darabba a hús.
O
Old fashioned
Talpatlan, általában hengeres, néha szögletes formájú pohár, amely whiskyk és koktélok (pl.: Old fashioned), jégkockára töltött felszolgálásához (on the rocks) használatos. Az old fashioned pohár alacsony és többnyire vékony falú, amellyel több néven (pl.: rocks, lowball, vagy éppen short tumbler) is találkozhatunk.
On the Rocks (ejtsd: án dö roksz)
Jégre töltve felszolgált italt jelent. Ilyen koktél például a Screwdriver (vodka narancs) is.
Orly módra
Sörtésztába mártott hús kisütve.
Ó
Óvári módra
Az elősütött hússzeletre (főként sertésbordára) az alábbi sorrendben: sonkát (főként gépsonkát), pirított gombát, sajtot (főként óvárit) helyezünk, majd a sajtot a húsra rápirítjuk.
Ö
Ötfűszerpor
Az egyik legismertebb kínai fűszerkeverék, amelynek 5 összetevőjét légmentesen záródó dobozban tárolják. Az őrölt fűszerkeverék hozzávalói: szegfűszeg, ánizskapor, csillagánizs, szecsuáni bors, fahéj vagy kasszia.
P
Párizsi módra
A hús panírozása a hagyományos eljáráshoz képest annyiban különbözik, hogy csak lisztbe és tojásba forgatjuk meg a húst, a zsemlemorzsát viszont kihagyjuk.
Pousse-Café
Rétegezett ital, amely különböző színű rétegekből áll. Ilyen pl.: a Bazooka koktél is.
Prézli
Német eredetű szó. A zsemlemorzsa régi módi elnevezése.
Q
Quick lunch (ejtsd: kvik löncs)
Angol nyelvből származó kifejezés. Jelentése gyors ebéd.
R
Rántás
A magyaros konyha egyik leggyakrabban alkalmazott sűrítési eljárása. Alapanyaga a liszt és többnyire (a száraz rántás készítésekor egyáltalán nem használunk zsiradékot) valamilyen zsiradék (pl.: olaj, vaj, margarin, sertészsír). A fölmelegített zsiradékban a lisztet átforrósítjuk, illetve megpirítjuk (a liszt pirításának mértékétől függően különböztetjük meg az egyes rántás fajtákat, mint pl.: a világos vagy fehér, a zsemleszínű, vagy éppen a barna rántást), majd a tűzről lehúzva bőséges mennyiségű hideg vízzel, tejjel vagy csontlével csomómentesre keverjük, és állandó keveréssel a sűrítendő ételhez öntjük, újra forraljuk. A rántást végezetül különféle fűszerekkel is ízesíthetjük. Ha a rántás csomós lett, akkor egy teaszűrő, vagy szita segítségével, a csomók kifoghatók, vagy szétpasszírozhatók.
S
Shaker (ejtsd: séker)
A koktél shaker, a bártender (bárpultos) egyik leggyakrabban használt eszköze, amely az italok (általában alkoholos) összekeverésére szolgál, rázásos technika (shake) alkalmazásával. A leginkább rozsdamentes acélból készült koktél shakerbe, jellemzően gyümölcslé (pl.: narancslé, citromlé, vagy ananászlé), szirup (pl.: grenadine szirup, kókusz szirup, vagy sour mix), likőr (pl.: krémlikőr vagy kávélikőr) és jégkocka kerül. Az összetevők erőteljes rázása a shakerben általában 5-10 másodpercig tart, attól függően, hogy milyen kívánt hőmérsékletet szeretnénk elérni. Ugyan is ha jég kerül a shakerbe, akkor az gyorsabb hűtést tesz lehetővé, az ital szervírozása előtt.
Shooter
Shot pohárban felszolgált italt jelent, amely lehet rövidital, kevert ital, vagy akár rétegezett (layered) ital is. Ilyen koktél például a B-52 is.
Shot
A shot kifejezés többféleképpen értelmezhető. Ha shotos pohárra gondolunk, akkor egy talpatlan, hosszúkás, többnyire hengeres formájú, és általában 6 cl űrmértéknél kisebb röviditalos poharat képzeljünk el, amelybe nem csak rövidital, hanem akár rétegezett koktél (pl.: Bob Marley) is belekerülhet. A vendéglátásban a shot kifejezés ezen kívül jelenthet 1,5 uncia, azaz 4,5 cl mennyiségű italt is.
Svédasztal
Ételekkel és italokkal megrakott büféasztal.
Sörbet
A sörbet (angol nyelven: sorbet) friss vagy fagyasztott gyümölcsből készített üdítő hatású jeges édesség (gyümölcsös jégkása), amit általában az étkezés végén desszertként szolgálnak fel. Az egyes sörbet fajták elkészítése során, a gyümölcspüré és cukor mellett gyakran használnak bort és/vagy likőrt is.
Sörtészta
Palacsintatésztához hasonló tészta, amely szódavíz helyett sörrel készül.
Spirálszűrő
A korábban összekevert italok a spirálszűrőn (strainer) keresztül kerülnek kitöltésre. Az eszköz célja, hogy megszűrje az italt a felesleges jégtől, gyümölcsöktől, fűszernövényektől. Ha az italok rázás (shake) technikával kerültek összekeverésre, akkor a jégről lepattant apró szilánkok felfogására, érdemes egy finomszűrőt is használni pluszba, az ital pohárba töltése során.
Straight up
Alkoholt is tartalmazó italokat jéggel összerázunk vagy összekeverünk, de azt már szűréssel, jég nélkül töltjük a pohárba. Ilyen koktél a Bacardi is.
Sz
Szervírozás
A magyar szervírozás általában az asztalnál történő felszolgálást, tálalást, szűkebb értelemben pedig, az ételek tálról tányérra történő tálalását foglalja magában. A szervírozások közül az angol a legszínvonalasabb (leginkább munka és eszközigényes), és mondhatni a legegyszerűbb a francia (nem a felszolgáló, hanem a vendég tálal).
T
Taco
Tradicionális mexikói étel, amely hajtogatott vagy hengerelt kukoricalepényből vagy búza tortillából, illetve töltelékből (pl.: marhahús, sertéshús, csirkehús, tenger gyümölcsei) áll. A taco mellé gyakran köret is jár, amely lehet darált hús, paradicsom, hagyma, salsa szósz, avokádó, guacamole, vagy ezek változatos keveréke.
Taquito
A taquito egy mexikói étel, amely kis feltekert (mint a palacsinta) tortillából és néhány fajta töltelékből (általában marhahús vagy csirkehús) áll. A töltelékek során ízlés szerint használhatunk bacon szalonnát, csirkemell fillét, sertéshúst, krémsajtot, és zöldségeket is.
Toast (ejtsd: tószt)
A kifejezés jelenthet pirított kenyérszeletet (pirítóst), de akár pohárköszöntőt is.
Tortilla
A Mexikóban és Közép-Amerikában rendkívül nagy népszerűségnek örvendő tortilla, amely egyébként „tortácskát” jelent, egy vékony, kovásztalan, lapos kenyér, mely a három különböző színű őrölt kukorica valamelyikéből (fehér kukoricából, vagy sárga kukoricából, vagy kék kukoricából) készül, melyek közül a fehér és a sárga tortilla a leggyakoribb. A hagyományos tortilla kb. 12 cm átmérőjű, aránylag vastag, és kissé törékeny. A tortilla a latin-amerikai konyhák egyik legfontosabb alapanyaga, amit rengeteg ételhez hasznosítanak, mint például: a taco, az enchilada, a burrito, a taquito, a tortilla chips, vagy éppen a nachos.
Tumbler (ejtsd: támbler)
A henger alakú általában szár nélküli (de létezik rövid szárú zömök verzió is) tumbler poharak, átmenetet képeznek az old fashioned és a highball poharak között, amelyek a 10-15 cl-nél hosszabb italokhoz is jól használhatók.
U
Udvarmester módra
A sültet fűszeres vajjal tálaljuk.
Ú
Újházi tyúkhúsleves
Az egyik legismertebb magyar leves fajta, amely a század eleji legendás színészről, Újházi Endréről kapta a nevét. Az Újházi tyúkhúsleves abban különbözik a többi szárnyas húslevestől, hogy a húst nem szedjük le a csontról, hanem a tyúkot feldaraboljuk, s a darabokat helyezzük a levesestálba.
Úri gomba
Az ízletes vargánya gomba népies elnevezése.
Ü
Üvegesre pirítás
A hagymát szokták üvegesre pirítani, ami annyit tesz, hogy addig hagyják a tűzön, míg átlátszó nem lesz.
V
Vajas rántás
A felolvasztott vajat a liszttel nem pirítjuk meg, csak összemelegítjük, majd miután lehúztuk a tűzről, felengedjük folyadékkal, és kiforraljuk.
Virgin
Kevert italok alkoholmentes verziója. Ilyen koktél a Virgin Mojito is.
V.S.O.P.
A „Very Superior Old Pale” rövidítése, amely jelölést, konyakok esetében használnak.
W
Welcome drink (ejtsd: vilkám drink)
Angol nyelvből származó kifejezés, mely üdvözlő-, köszöntőitalt jelent. Ezt az italformát a szállodaiparban is előszeretettel használják, ahol az érkező vendéget a recepción vagy a szobájában, egy pohár pezsgővel, vagy egyéb alkoholmentes itallal (pl.: narancs dzsúz) fogadják.
Z
Zóna adag
A zóna adag kifejezés kis adagot, fél adagot takar.
Zs
Zsemletányér
Kisebb méretű tányér, melyet a teríték bal oldalára helyeznek, abból a célból, hogy a vendég a péksüteményt vagy a kenyeret ráhelyezhesse.