Másnaposok – tippek másnaposság ellen

Beküldő : | 0 Komment | Dátum: 2013.szeptember 7. | Kategória : Tippek

Másnaposok 2 poszter

Gondolom a cikk olvasói közül, többen élték már át (vagy fogják átélni) a másnapossággal járó kellemetlen tüneteket, mondjuk egy átmulatott éjszaka után (mint a híres Másnaposok című filmben). A hányinger és a szédülés kerülgette őket, a fejük majd széthasadt a fájdalomtól, a gyomruk fel-alá liftezet, és úgy érezték magukat, mintha a sivatagban bolyonganának vízért kutatva, mert annyira ki voltak száradva. Egy kiadós tivornyázás után a macskajaj szinte elkerülhetetlen (mondhatnánk azt is: beüt, mint a ménkű). De jó hírem van a számukra! Az alább összeállított listánkkal, nagymértékben csökkenthetők a másnapossággal járó tünetek!

Alapszabályok:

  1.  Az első és egyik legfontosabb alapszabály: ne igyunk alkoholt üres gyomorra! Alkoholos ital fogyasztása előtt lehetőleg együnk kiadós, laktató, akár zsírosabb ételt.
  2. A második alapszabály: csak mértékkel igyunk! Lehetőleg ne akarjuk megdönteni az alkoholfogyasztás világrekordját.
  3. A harmadik alapszabály: Kerüljük a szénsavas italok (még ha koktélba van, akkor is) fogyasztását, mert elősegítik az alkohol gyors felszívódását a véráramba. Az energiaitalok (még ha koktélba van, akkor is) fogyasztása is kerülendő, mert a bennük lévő koffein vízhajtó hatású.
  4. A negyedik alapszabály: ha már a macskajaj elkapott, akkor próbáljunk meg pihenni (aludni), és ne nagyon mozogjunk, sportoljunk. A lefekvés előtti kis séta (kiszelőztetni a fejet) viszont kimondottan jót tesz. Ha lusták vagyunk sétálni, akkor nyissuk ki kicsit az ablakot, hogy had járja be a friss levegő a helyiséget.

Az alapszabályok betartása nagyon ajánlott a „szűz gyomrúak” (leginkább azon fiatalok számára, akik még egyáltalán nem ittak alkoholt) számára, mert ők legelőször még szőrnyebben élik át az alkoholos mámor utóhatását.

Akkor nézzük, hogyan is győzhetjük le a másnaposságot?

  • Mielőtt lefeküdnénk, igyunk meg egy jó nagy pohár vizet (lehetőleg szénsavmentes ásványvizet). Ha van kéznél, akkor bevehetünk mellé B-vitamint (B6) is.
  • Miután felébredtünk zuhanyozzunk le (segít felfrissülni, és éberebbnek is érezhetjük magunkat), majd pótoljuk a szervezetünket folyadékkal, a kiszáradás ellen. Igyunk szénsavmentes vizet vagy gyümölcslevet (a gyümölcsökben lévő fruktóz, azaz a gyümölcscukor megkönnyíti az alkohol feldolgozását), esetleg facsarjunk friss citromlevet (C-vitamin pótlásra) szénsavmentes ásványvízbe.
  • Kezdhetjük a reggelt egy kiadósabb turmix készítésével is. A mézzel és banánnal készített turmix (pl.: Narancsos-banános turmix) tele van fontos vitaminokkal, ásványi anyagokkal és segíti a vércukorszintet is rendbe tenni.
  • Ne igyunk kávét, mert az is vízhajtó (vizet von el a szervezetből), és csak növeli a kiszáradást! Ha még sem tudjuk elképzelni a napunkat koffeines kávé nélkül, akkor előtte igyunk legalább egy kevés vizet.
  • Igyunk gyömbéres folyadékot (leginkább gyömbéres teát és nem szénsavas gyömbér üdítőt) vagy uborkalét, együnk lángost (fokhagyma gerezddel bedörzsölve) vagy savanyú káposztalevest, vagy kortyolgassunk forró húslevest. Ezek mind megnyugtatják a gyomrot.
  • Szopogassunk jeget: ez csillapítja a hányingert, folyadékot visz be, és nyugtatja a gyomornyálkahártyát is.
  • Segíthetnek rajtunk a régi jól bevált hagyományos gyógymódok is. Egy bögre tej, egy kanálnyi olívaolaj, vagy éppen kifacsart citromlé.
  • Ha bírja a gyomrunk, akkor készítsünk el egy csípős szószokból, fűszerekből és paradicsomléből álló Virgin Mary (Bloody Mary koktél alkoholmentes változata) koktélt.

Most igyunk kávét vagy ne?

A kérdésre nehéz válaszolni. Mondhatni ember válogatja. A koffein köztudottan vízhajtó hatású, tehát még több folyadékbevitelt követel meg. Viszont csökkentheti a másnapossággal járó fejfájást is. Ezért azt javasoljuk, hogy aki szokott kávét fogyasztani, az egyszer legalább próbálja ki, hogy milyen hatást fejt ki nála. A kávézást viszont semmi esetre ne vigyük túlzásba!

Tipp:

Bár kissé képtelennek tűnik, de ha minden alkoholos ital elfogyasztása után megiszunk még pluszba egy nagy pohár vizet, akkor azzal nagyban védekezhetünk a másnaposság ellen.

Ezt tudta?

  • Amíg a prémium italok (pl.: jó minőségű vodkák) vagy a száraz borok viszonylag könnyen kialudhatók, addig az édes borok, koktélok és likőrök (pl.: brandy) nagyon erős panaszokat tudnak kiváltani.
  • Több tényezőtől is függ, hogy mennyire bírjuk az alkoholt, de talán ezek közül a legfontosabbak: testsúlyunk és nemünk, illetve általános alkoholfogyasztási szokásaink.

Semmi esetre se tegyük másnaposság ellen:

Ne menjünk szaunába! Sokan azt hiszik, hogy majd jól kiizzadják a másnaposságot. Tévednek, mert bár hiába segít méregteleníteni az izzadás, ha valakinek a másnaposság miatt egyébként is negatív a folyadékmérlege, elképzelhető, hogy a szaunában elájul.

Fontos!

Csak akkor vezessünk járművet, amikor már egészen biztosak vagyunk benne, hogy az alkohol legkisebb káros hatása alól is kikerült szervezetünk.

Oszd meg ezt a bejegyzést!

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

Greek Tiger koktél
Greek Tiger koktél

Dobjunk 4 jégkockát a shakerbe, töltsük bele az italokat, és jól rázzuk össze.

Close